Blu’Ska [RECENZJA]

slider

Dawno w naszych rękach nie znalazła się żadna płyta z półki reggae. Kiedy chłopaki z Blu’Ska wysłały do nas swoją debiutancką EPkę z przyjemnością nadstawiłyśmy uszy.

Przyjemność z odsłuchu była tym większa, że nurt reggaowy został obecnie nieco wyparty przez chociażby popularną ostatnio elektronikę. Czasy naszego gimnazjum/liceum to był czas reggae i ska. Vavamuffin, East West Rockers, Habakuk, Natural Dread Killaz czy Indios Bravos – to były zespoły, które wiodły wówczas prym.

Mimo nieustannej działalności zespołów, odczuć można lekki spadek zainteresowania słuchaczy tym gatunkiem muzycznym. A szkoda. Same zaliczamy się do grona tych słuchaczy, którym ostatnio na bakier z taką muzyką. Bijemy się w pierś i dziękujemy Blu’Ska za nasze nawrócenie.

EPka, którą wydali chłopaki z okolic Oświęcimia składa się z 4 bardzo przyjemnych utworów. Bujają nas wyzwalając pozytywne uczucia.

Najbardziej pozytywnym utworem tej EPki jest Machaniec. W ucho wpada od pierwszych dźwięków. Słuchając tego kawałka naprawdę „nogi swoje odrywamy od podłogi”. Całe ciało samoistnie wprawia się w ruch – co jest głównym zadaniem muzyki reggae. Na uwagę zasługuje tutaj sekcja dęta – trąbka przede wszystkim! Pod względem bijącej energetyki Machańca goni Ragga. Trąbka i tutaj wychodzi na prowadzenie. Nie da się ich nie lubić. Ale Blu’Ska to nie tylko wspomniana trąbka. Usłyszymy również akordeon, kongi i puzon, które nadają reggaowy klimat. Chłopaki zabierają nas również na Jamajkę – razem z naszą bajką. W tym utworze na szczególną uwagę zasługuje końcówka. Która po chillowym fragmencie, wyzwalającym w nas niesamowity spokój, nakręca nas do podskoków. Chapeau bas za dykcję. W typowy Reggae Stan wprowadza nas ostatni utwór – tak samo zatytułowany. Jest to piosenka z kategorii spokojnych. Taki właśnie jest reggae stan.

Słowem podsumowania jest to dobra EPka. Blu’Ska jeśli utrzyma poziom, jest na dobrej drodze do wydania klimatycznego krążką debiutanckiego. Zarażają swoją energią. Mają w sobie potencjał i siłę, żeby przywrócić muzykę reggae do codziennego odsłuchu. Życzymy im jak najlepiej!

7.5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>