Hania i Dobrawa. Pianistka i wiolonczelistka. Podejmują Ciechowskiego klasycznie.

14604

Wszyscy kojarzymy Grzegorza Ciechowskiego. A jeśli nawet nie samego artystę – to jego zespół. Republika w latach ’80 i ’90 była jednym z czołowych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Mimo śmierci lidera legenda trwa nadal. Organizowane są przeglądy czy koncerty, inni artyści również chętnie sięgają do twórczości Ciechowskiego. Świeży projekt „Ciechowski klasycznie” jest doskonałym przykładem na to, że ten fenomen nigdy nie minie. Hania z Dobrawą zdecydowały się ugryźć twórczość artysty z nieco innej strony. Klasycznej. Same o projekcie mówią tak:

“Tak roboczo, roboczo, nazwałyśmy projekt, który przez przypadek pochłonął nas w całości, kradnąc serce, emocje a przede wszystkim dużo dźwięków. Właśnie w zeszłym roku, w okolicach kończącego się sierpnia, podjęłyśmy się zadania przedstawienia naszego, klasycznego podejścia do muzyki Grzegorza Ciechowskiego. Artysty, którego przedstawiać chyba nie trzeba. Wybitnego muzyka, kompozytora, twórcy tekstów, lidera zespołu Republika, tworzącego również jako Obywatel G.C. czy Grzegorz z Ciechowa.
Wyzwanie zostało zrealizowane i tak oto zaowocowało aranżacjami 8 utworów Grzegorza Ciechowskiego. Aranżacjami muzyków wykształconych klasycznie, ludzi młodych, którym muzykę Ciechowskiego podsuwali rodzice. Aranżacje na wiolonczelę i fortepian podjęłam się ja (Hania), Dobrawa natomiast wspaniale myśl moją potrafiła odtworzyć oraz nadać jej własne emocje i uczucia.
I tak, przez przypadek Ciechowski, uwielbiany już wcześniej, stał się nam jeszcze bliższy a relacja z nim niemal osobistą i intymna.
Postanowiłyśmy podejść do tego zadania na swój własny sposób. To co jest efektem naszej pracy to nasze spojrzenie na jego muzykę, jego osobę i związane z nią skojarzenia, odczucia. Spróbowałyśmy ukazać jego twórczość poprzez własne “ja” – klasyczne wykształcenie, akustyczne instrumenty i zupełnie inne czasy i środowisko, w których przyszło nam dorastać.
Niebezpieczeństwo porażki pojawiło się już na wstępie – co z tekstami ? Czy kompozycjom Grzegorza Ciechowskiego można odebrać tak ważny ich element jak tekst, słowo, poezja?
Zdaje się, że kolejny raz powinna sprawdzić się sentencja, że “muzyka potrafi wyrazić więcej niż słowa” . Jednak i na ten problem znalazło się rozwiązanie.
I tak projekt zrealizowany z myślą jednokrotnego wykonania, cały czas gdzieś nam towarzyszy i cieszymy się, że przyjmowany jest tak ciepło.”

Projekt powstał dwa lata temu. OD tego czasu dziewczyny jeżdżą po Polsce i grają. Do pełni szczęścia brakuje im płyty. Każda pomoc będzie dla nich nieoceniona. Kaseta gorąco zachęca.

Więcej o projekcie znajdziecie tutaj.

A&K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>